3.5 Jesteśmy innowacyjni

Charoen Pokphand Foods Plc jest światowym liderem w sektorze rolno-spożywczym. To jeden z czołowych producentów, przetwórców i eksporterów mięsa w południowo-wschodniej Azji oraz jeden ze światowych liderów w produkcji paszy dla drobiu, trzody chlewnej, ryb czy krewetek oraz karmy dla zwierząt domowych (kotów i psów). W lutym 2017 roku została powołana spółka akcyjna CPF Poland. Polski oddział zajmuje się projektami inwestycyjnymi z zakresu rolno-spożywczego.

Krewetki

Grupa CP Foods znajduje się w pierwszej trójce producentów krewetek na świecie. Stąd pomysł na rozwój tego produktu na rynku europejskim, a utworzenie polskiego oddziału bardzo to ułatwiło. Jeśli chodzi o konkurencyjność asortymentu na lokalnym rynku, to możemy śmiało stwierdzić, że jakość krewetek CPF jest najwyższa z możliwych. Pochodzą z zielonej części środkowego Wietnamu, oddalonej od zagłębia przemysłowego na południu. Jest zachowana pełna integracja pionowa: od własnych wylęgarni, przez wytwórnie pasz, fermy, aż do własnych zakładów produkcyjnych. Cały łańcuch, na każdym etapie, posiada wszystkie możliwe certyfikaty jakości i zrównoważonej produkcji. Sprzedaż krewetek King Prawn rozpoczęła się na rynku polskim w listopadzie 2019 roku w sieci sklepów Lidl.

Opakowania

Dobre praktyki

Od prawie dwóch lat intensywnie pracujemy nad zmianą i ulepszeniem naszych opakowań. Produkty SuperDrob są sprzedawane w opakowaniach w pełni zdatnych do recyklingu. Obniżamy ilość materiału opakowaniowego, redukujemy plastik.


Systematycznie zastępujemy opakowania foliowe bezpośrednie i jednostkowe z laminatów wielowarstwowych monofoliami. W przypadku części opakowań tekturowych stosujemy opakowania jednostkowe oraz zbiorcze od dostawców z certyfikacją FSC. Pod nowe implementacje produktów dla naszych klientów eksportowych rekomendujemy używanie opakowań w 100% możliwych do ponownego przetworzenia. Informujemy również o możliwości optymalnej redukcji materiału opakowaniowego. Rozpoczęliśmy procedury wdrożeniowe dla produktów głęboko mrożonych pakowanych bezpośrednio w kartoniki odpowiednie do kontaktu z żywnością. Pochodzą one z materiału pozyskanego z recyklingu, w 100% biodegradowalnego. Pracujemy nad przystosowaniem kartonów do bezpośredniego kontaktu z żywnością, aby uniknąć korzystania z dodatkowego woreczka foliowego wewnątrz kartonu.

W każdej kategorii chcemy, by nasze opakowania były możliwie jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Powstała grupa projektowa zrzeszająca nasz Dział Wdrożeń, naszego głównego dostawcę opakowań foliowych oraz przedstawicieli Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Jej zadaniem jest przeprowadzenie badań folii biodegradowalnych pod pakowanie produktów przetworzonych, panierowanych i głęboko mrożonych z kurczaka. Próby, które zostały poddane analizie, powstały na bazie biokomponentów do składu polimerów, np. na bazie PLA, pochodzącego w 100% z kukurydzy. Mamy nadzieję, że ten nowy sposób pakowania stanie się w przyszłości jedną z alternatyw do przetwarzania plastiku.

Widać tutaj ogromną zmianę myślenia także u naszych klientów. Trendy rynkowe mają ogromny wpływ na to, czego oczekują nasi kontrahenci, a redukcja plastiku i zmniejszanie ilości opakowań stały się ważnym wyznacznikiem obecnych czasów.

Innowacje w systemach informatycznych

Dzięki zaangażowaniu ludzi z różnych zespołów mogą powstawać nowe projekty, które wcielamy w życie. W 2019 roku rozpoczęliśmy pracę nad naszą autorską aplikacją, zwaną roboczo „chicken book”. Z sukcesem zakończyliśmy testy dla pierwszego etapu wdrożenia trzech kluczowych modułów. Rozpoczęliśmy też pierwsze testy w środowisku komercyjnym z zaprzyjaźnioną fermą. W aplikacji docelowo mają powstać moduły, które usprawnią i ułatwią pracę każdemu w łańcuchu hodowli – od wylęgarni i planowania wstawiania piskląt, poprzez hodowców, którzy na bieżąco będą umieszczać tam informacje o stadzie. Aktualizowane dane np. o ilości zużytej paszy posłużą potem wytwórni ŁukPasz. Ułatwi to proces przygotowania i planowania zamówień, jak też dostaw w momencie, kiedy ta pasza w gospodarstwie się kończy. Na późniejszym etapie zakłady produkcyjne będą otrzymywały więcej szczegółowych informacji na temat przyrostów w stadzie, tak by lepiej planować produkcję pod konkretne zamówienia. Ten projekt będziemy w ciągu 2020 roku rozbudowywać o kolejne moduły i większą ilość danych oraz liczbę ferm.

Bezpieczeństwo ciągłości produkcji i procesów, zapewniane przez nowoczesne rozwiązania IT, jest dla nas jednym z priorytetów. Inwestujemy w sprzęt, oprogramowanie i zabezpieczenia oraz staramy się tak budować nasze rozwiązania, by zachować nieprzerwaną pracę zakładów we wszystkich naszych lokalizacjach. Zapewnienie bezpieczeństwa jest też łatwiejsze dzięki stworzeniu w 2019 roku ośrodka zapasowego (Disaster Recovery Center). Nieustannie inwestujemy, by rozwiązania IT, które stosujemy, były dostosowane do zmieniających się realiów i potrzeb biznesu.


Arkadiusz Jagodziński
Dyrektor IT