Dla firmy działającej w sektorze spożywczym zapewnienie najwyższej jakości swoich produktów zawsze jest najwyższym priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby oferowane konsumentom produkty były bezpieczne. Osiągnięcie zamierzonego celu było także jedną z przyczyn rozpoczęcia licznych inwestycji w różnych obszarach naszej działalności. Dzięki nim zwiększamy kontrolę nad całym procesem łańcucha produkcji: od pola do stołu. Mamy własną wytwórnię pasz oraz zakład wylęgu drobiu, zakłady ubojowe i zakłady przetwórcze. Sprawujemy także opiekę weterynaryjną nad stadami reprodukcyjnymi i brojlera.
Potwierdzeniem naszych działań w zakresie kontroli i nadzoru nad każdym z etapów produkcji są przeprowadzane regularnie audyty zewnętrzne. To daje nam pewność, że nasze produkty są bezpieczne i spełniają standardy bezpieczeństwa. Chcemy też, żeby marka SuperDrob była gwarancją wysokiej jakości.
Wiemy również, jak ważne są obecnie walory zdrowotne żywności. Trendy rynkowe wskazujące na zainteresowanie konsumentów produktami z wartością dodaną sprawiają, że odpowiadamy na aktualne zapotrzebowanie rynku. Tworzymy nowe pozycje w naszej ofercie oraz ulepszamy receptury, tak by mogły mieć czystą etykietę. Właśnie z tego powodu powstała marka Kurczak Sielski. Przed nami jeszcze wiele wyzwań i ciężkiej pracy, ale mamy nadzieję, że dzięki innowacyjnemu podejściu do sposobu chowu i żywienia zwierząt będziemy wyznaczać trendy i podnosić poprzeczkę coraz wyżej, a jakość naszych produktów będzie jeszcze lepsza.
Dobre Praktyki
- Praca nad własną certyfikacją marek premium
- Odpowiedzialny dobór certyfikowanych dostawców
- Zewnętrzne i wewnętrzne audyty.
- Własna polityka jakości związana z dobrostanem zwierząt
- Kupowanie zboża od lokalnych rolników
5.1 Bezpieczeństwo procesów i produktów
Bezpieczeństwo i wysoka jakość produkcji są wynikiem współpracy wielu osób w Działach Produkcyjnych, Dziale Kontroli Jakości, Dziale Badawczo-Rozwojowym z dyrekcją zakładów.
Potwierdzeniem przestrzegania wszelkich wdrożonych procedur jest Certyfikacja BRC Global Standard for Food Safety na najwyższym możliwym poziomie oraz Certyfikacja Genesis Standard. Ze względu na to, że jesteśmy eksporterem, przechodzimy także zewnętrzne audyty klientów na zgodność z ich standardami. Otrzymujemy certyfikację potwierdzającą spełnianie norm jakości.
Badania laboratoryjne przeprowadzamy w akredytowanych laboratoriach zewnętrznych. Wyniki otrzymywane z tych jednostek potwierdzają zgodność mikrobiologiczną i sensoryczną oraz bezpieczeństwo naszych wyrobów.
Przeprowadzamy dodatkowo badania mięsa, by mieć pewność, że nie znajdują się w nim pozostałości antybiotyków. Chcemy mieć pewność, że oferujemy naszym klientom produkt najwyższej jakości, spełniający wszystkie restrykcyjne normy.
Podążając za rozwojem technologii, stale wymieniamy i unowocześniamy nasz park maszynowy używany w produkcji. Automatyzacja prowadzonych procesów produkcyjnych przyczynia się także do zwiększenia bezpieczeństwa mikrobiologicznego naszej produkcji.
5.2 Dbamy o dobrostan
Od początku łańcucha produkcyjnego mamy nadzór i kontrolę nad naszym surowcem. Dzięki własnej wylęgarni i opiece weterynaryjnej mamy stały wgląd w to, co dzieje się ze zwierzętami na każdym etapie ich życia. Cały proces chowu prowadzony jest zgodnie z opracowanym przez nas wewnętrznie Przewodnikiem Jakości dla producentów żywca.
Na każdym etapie uboju i transportu dbamy o dobrostan zwierząt. To zadanie jest naszym priorytetem. Również w tej kwestii przechodzimy zewnętrze audyty naszych odbiorców, które potwierdzają wysoki poziom zachowywanego przez nas dobrostanu.
Wszyscy kierowcy i pracownicy Działu Uboju Drobiu są przeszkoleni z zakresu dobrostanu zwierząt zarówno wewnętrznie, jak i przez podmioty zewnętrzne. Prowadzimy też dla naszych hodowców spotkania, w trakcie których przekazujemy informacje związane z dbaniem o dobrostan i jego wpływem na późniejszą jakość mięsa.
Posiadamy Certyfikację Genesis na poziomie stad reprodukcyjnych i wylęgarni. 50% surowca do produkcji również pochodzi z ferm certyfikowanych.
Zarówno w transporcie, jak i w uboju dbamy o to, aby minimalizować stres poprzez ograniczenie hałasu, zapewnienie odpowiednich warunków termicznych i odpowiedniego oświetlenia w dziale uboju drobiu. Staramy się, żeby zwierzęta miały jak najmniejszy kontakt z człowiekiem, co redukuje dodatkowe bodźce. Od momentu załadunku do specjalnych kontenerów, poprzez sam sposób transportu i później rozładunku, dbamy o to, by poziom stresu był jak najniższy, i robimy wszystko, by wyeliminować możliwe urazy.
Katarzyna Grygo-Małuj
Lekarz weterynarii, Kierownik
Działu Kontroli Jakości